Google da arayınVucut geliştirme Beslenme teknigi

Herşey FULL || Hersey FuLL sitesindeki Vucut geliştirme Beslenme teknigi isimli konu görüntüleniyor...

+ Cevap Ver

Vucut geliştirme Beslenme teknigi

 Spor bölümü.(about spor) Katagorisinde ve  Vucut geliştirme videoları ve dökümanları Forumunda Bulunan  Vucut geliştirme Beslenme teknigi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Beslenme V.G'nin en önemli unsurudur.Body building=Vücut inşası,evet aslında geliştirme değil inşa etmektir.Bu inşa olayında iş, vücudun yapı taşları olan proteinlere ...

 1. #1
  Süper Moderatör kapıkulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.12.09
  Mesajlar
  308
  Beslenme V.G'nin en önemli unsurudur.Body building=Vücut inşası,evet aslında geliştirme değil inşa etmektir.Bu inşa olayında iş, vücudun yapı taşları olan proteinlere düşmektedir.İşte bundan dolayıdır ki biz burda en çok onların üstünde duracağız.

  PROTEİNLER

  Şüphesiz bir vücutçunun en çok aşina olduğu kelimelerden bir tanesidir. Kaslar proteinlerden oluşur=kas yapmak için protein gerekir.Ne kadar proteine ihtiyacım var?Hangi besinlerde çok bulunur?...

  YAĞLAR

  Dietimizde en az bulunması gereken.1 gramında yaklaşık 9kcal var, bu protein'dekinin iki katıdır.(1 gr pro=4.4 kcal)Günlük olarak 40-60 gr vücut için yeterlidir. Yağlar enerji kaynağı olarak kullanılmazlar,vücudun gerekli faaliyetlerini yerine getirmesi için az bir oranda bulunmasında fayda var.Özellikle gerekli yağ asitleri(linoleic asit..),yağ ile çözülen vitaminler için.Ekstradan yağ almanın bir mantığı yoktur(gerekli yağ asitleri için az da olsa bitkisel yağlar alınabilir).Çünkü protein açısından zengin besinlerde ne yazık ki bolca bulunur.Örneğin 1 bardak sütte(200ml)6-8 gr pro. bulunmasına karşın 2-3 gr yağ bulunur,bir yumurtada 6 gr pro. 5gr yağ(yumurta akı=3.5 pro. 0 yağ)Yağlanmak kolaydır ama bunları yakması zordur, olabildiğince kızartmadan uzak durun,ızgara veya fırında pişirin.Yağ yakmak için aerobik egzersizlere ağırlık verin,set ve tekrarları arttırın,çalışmadan 30 dk. önce efedrin-kafein-aspirin karışımı alın...YAĞ TÜKETİMİNİ AZALT,ÇOK ÇALIŞ

  KARBONHİDRATLAR

  Temel enerji kaynaklarıdır.Günlük kalori gereksiniminin %50'si karbonhidratlar'dan sağlanmalıdır.Özellikle antrenman sonrası karbonhidrat alınmalıdır,yoksa vücut gereken enerjiyi,boşalan glikojen depolarını proteinlerden sağlar.(glukonegenesis : proteinlerin,amino asitlerin glukoza çevrilmesi)Kompleks karbonhidratlar bizim tüketmemiz gerekenlerdir.Bunlar daha uzun sürede sindirildiklerinden daha uzun süre enerji sağlarlar.Kaslardaki glikojen depolarını doldururlar.Bu da kaslarımıza daha uzun süreli enerji sağlar.(patates,pirinç,mısır,taneli tahıllar ,sebzeler,muz,makarna,yulaf ezmesi..)Böylece açlık anında protein blokları ve amino asitler parçalanmaz. Vücut ne zaman acıkırsa(uykuda da)depolara başvurur ve eğer depolar boşsa tabiri caizse kendini yer. Bu nedenle basit kar.(şeker,ekmek..)alınmamalıdır,bunlar çabuk enerji sağlayıp çabuk tükenirler.%50'den fazla alınmamalıdır,1gr glikojen 2.7 gr suyu vücutta tutar.Bu da sizi balon gibi yapar.

  KORBONHİDRAT METABOLİZMASI

  Vücudumuza giren karbonhidratlar önce tükürük tarafından ağız içinde ,sonra da mide ve bağırsakta başka salgılar aracılğıyla glikoz halinde ayrışırlar. Dolaşım sistemine geçen glikoz,kan aracılığıyla beyinden,büyümekte olan tırnak uçlarına kadar vücudun tüm noktalarına gider.Yemekten sonra kanda oluşan yüksek düzeydeki kan şekeri,iki üç saat içinde vücudu dolaşır ve bu arada fazla gelen miktar hücreler tarafından alınır.Burada ikinci bir değişim meydana gelir.Glikozun kandan hücrelere geçebilmesi için insülin gereklidir. Aynı durum amino asitler için de geçerlidir.Hücrelere giren glikoz enzimler sayesinde enerjiye dönüştürülür.Bu esnada karbondioksit ve su açığa çıkar. Bu maddeler daha sonra dışarı atılmak üzere dolaşım sistemi tarafından böbreklere ve akciğerlere taşınır.Glikozdan elde edilen glikojen,hücrenin daha çok enerjiye gereksinim duyduğu anlarda kullanılmak üzere depolanır.
  carb - Vucut geliştirme Beslenme teknigi

  Farklı kesimlerdeki farklı hücreler ,kan glikozunu değişik amaçlar için kullanırlar.Beyin ve sinir sistemi hücreleri ile kalbin özel kas hücreleri ,kan glikozunu depolayamazlar,anında kullanmak zorundadırlar.Karaciğere gelen glikozun tamamına yakın bölümü ise glikojen ya da yağ şeklinde depo edilir.Glikoz,karaciğere ulaştığında enzimler aracılığıyla yağ asitleri denilen trigliseridlere dönüştürülür.Bunlar dolaşım sisemi aracılığıyla vücuda aktarılır ve gereken yerlerde yağ biçiminde depo edilir. En çok depolanan yerler ,karın,deri altı,göğüsler,baldırlar ve kalçalardır.Böylece aşırı karbonhidratlı beslenen kimselerde yağ dokusunda bir artış olur. Vücut için gerekenden daha az karbonhidrat alımında bu işlem tersine döner ve yağ asitleri bu kez keton adını alır.Karaciğer ketonu tekrar glikoza çevirir ve hücrelerin gereksinimi karşılanmış olur. Fakat ne yazık ki karbonhidratlar gibi acil enerji kaynağı olan besinler yeteri kadar alınmadığında proteinler öncelikle enerji kaynağı olarak kullanılırlar.Normal koşullarda amino asitlerden ketonlar oluşmaz ama acil enerji gereksinimlerinde glikoz depoları boş ise ve kan şekeri düşük ise amino asitler karaciğerde glikoza dönüştürülür.Böylece protein sentezi yavaşlar hatta negatife döner.


  İNSÜLİN

  Yukarıda görüldüğü gibi düzenli bir beslenme ile anabolizma etkinleştirebilir ya da yağ oranı düşürülebilir.Görüldüğü gibi bu metabolik olaylarda anabolik bir hormon olan insülinin rolü çok önemlidir. İnsülin kaslara enerji kaynağı olarak glikozu ve yapıcı madde olarak da amino asitleri yerleştirebilen yegane hormondur.Daha önce belirttiğim gibi 1 gr glikojen kaslarda 2.7 gr su tutar.Eğer bulk döneminde iseniz sorun yok çünkü hücre içinde sıvı tutulmasının protein sentezine pozitif etkileri vardır.Ama definasyon yani sezon döneminde vücudun şişmesinden dolayı kas hatları belirgin olmayabilir. Antrenmandan önce ve sonra 2'ye 1 oranında karbonhidrat+amino asit karışımı bir sıvı alınırsa hem enerji sağlanmasında dolayı katabolizma yani keton artışı azalacak hem de artan insülin salgılanmasından dolayı amino asitler ve hayati öneme sahip diğer besinler kaslara çok daha hızlı yerleşebilecektir. Son zamanlarda bir doping maddesi olarak kullanılsa da bu çok tehlikelidir.Kan şekerinin çok düşmesinden dolayı hipoglisemi yani şeker koması olasılığı çok yüksektir.Beyin,kalp ve sinir sistemine glikoz ulaşmamasından dolayı bu organlarda kalıcı hasarlar oluşabilir hatta ölüm gerçekleşebilir. En belirgin belirtiler titreme,terleme,çarpıntı,başdönmesi ve uyku basması olarak sıralanabilir.Size tavsiyem yukarıda belirttiğim gibi antrenman öncesinde,antrenman esnasında(15-20 dk. bir 100 ml)ve sonrasında alacağınız 2 karbonhidrata karşılık 1 oranında protein içerikli bir içecek ile insülin oranlarınız zaten üst noktalara ulaşacaktır. Basit menşeili karbonhidratlar yüksek oranda glikoz içerdiklerinden insülin seviyesinde hızlı ve de yüksek bir artışa neden olurlar.Yağ yakmak isteyenler bu nedenle früktoz(meyve şekeri),galaktoz(süt şekeri) gibi şeker türlerini glikoz yerine kullanırlarsa insülin salgılanmasında bir artış gerçekleşmez.Ama içerdekleri kalori oranları aynıdır(4 kcal).Bu kimseler protein ağırlıklı bir beslenme takip etmelidir.

  VİTAMİN VE MİNARALLER

  doping1 - Vucut geliştirme Beslenme teknigiVücudumuzun hayati fonksiyonları için gereklidirler. Minaraller sadece kemik ve dişlerin sağlamlığı için değil ayrıca sinir sisteminin,horman bezlerinin, organların normal fonksiyonları için gereklidir.Ve de vücudun normal asid-baz dengesini sağlamak için önemlidirler.Vitaminler, organizmanın normal fonksiyonu ve enzim aktivitesi için gereklidirler. Eksiklikleri bir çok hastalığa sebep olabilir. Kısacası, metabolik makinanın kıvılcımını sağlarlar. Kaslar için özellikle kalsiyum, potasyum, magnezyum,chromium,zinc,selenyum,a vitamini,c vitamini,e vitamini ve *b vitaminleri gereklidir.B6 ve B12 diyette bulunması zorunlu olanlardır,çünkü protein sentezine yardımcı olurlar.B vitaminlerini tek tek yerine kompleks şekilde alın(her birinden 50-100 mg) ve antrenmana çok yakın zamanlarda almamaya dikkat edin. C ve E antioksidantlardır ve katabolizmayı(yıkım;kas yıkımı) önlerler,testosteron üretimine etkide bulunurlar.C vitamini en az 500 mg, E vitamini 400 I.U ,A vitamini de 10.000 I.U alınmalıdır. Vitamin ve minarel katkıları almakta fayda bulunmasına karşın bunu bir alışkanlık haline getirip devamlı almamak gerekir. Çünkü böylece vücudun besinlerden bunları sindirme yeteneği körelebilir.

  BESİNLERİN SİNDİRİLME ZAMANLARI
  • Meyveler:Karpuz-20 dk.,kavun,portakal,greyfurt,üzüm-30 dk,elma,armut,şeftali,kiraz,çilek-40 dk.,meyve suları-15-20 dk.
  • Sebzeler:Çiğ-domates,kereviz,salatalık,biber,kıvırcık-30-40 dk.,Pişmiş-ıspanak,lahana-40 dk.,kabak,mısır,karnıbahar,yeşil fasulye,45 dk.,Kök sebzeler-havuç,pancar,şalgam,turp- 50 dk.
  • Yemişler:ayçekirdeği,kabakçekirdeği,susam-2 saat,fıstık,fındık,badem,ceviz-2.5-3 saat.
  • Süt ürünleri:Yağsız süt,peynirler-90 dk.,yağlı süt,peynirler-120 dk.,yağlı sert peynirler 4-5 saat.
  • Karbonhidratlar:Patates,kestane,mısır,enginar-60 dk.,pirinç,mısırunu,darı,karabuğday,yulaf-90 dk.,mercimek,nohut,bezelye,fasulye,barbunya-90-dk.,soya fasulyesi-120 dk.
  • Proteinler:Yumurta-45 dk.,yağsız balıklar-30-45 dk.,yağlı balıklar-45-60 dk.,tavuk(derisiz)-90-120 dk.,hindi(derisiz)-120-140 dk.,sığır,koyun eti-3-4 saat.
  Kaynak:vucutgeliştirme+.+org

  Bu ülkenin ırklarını, tek ırk, tek kalp, tek insan haline getiren İslamiyet olmuş. Aynı şeyleri sevmek, aynı şeyler için yaşamak ve ölmek. Türk’ü, Arap’ı, Arnavut’u düğüne koşar gibi gazaya koşturan bir inanç; gazaya, yani irşada. Altı yüzyıl beraber ağlayıp, beraber gülmek.
  Cemil Meriç 2. #2
  heppy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.10.11
  Mesajlar
  1
  whey proteini nerden alabiliriz...
Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Vucut geliştirme Antrenman teknikleri
  By kapıkulu in forum Vucut geliştirme videoları ve dökümanları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21.09.12, 17:01
 2. Evde sadece 2 adet Dumbell ile çalışma -vucut geliştirmek isteyenler buraya(gifli)
  By Tsunami in forum Vucut geliştirme videoları ve dökümanları
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 11.08.11, 15:24
 3. Vücut Geliştirme
  By ottoman in forum Vucut geliştirme videoları ve dökümanları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.11.09, 16:03

Bu Konudaki Etiketler

LezzetSaati


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389