Google da arayınMame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

Herşey FULL || Hersey FuLL sitesindeki Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır. isimli konu görüntüleniyor...

+ Cevap Ver
12 SonSon

Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

 Emülatör Oyunları Katagorisinde ve  Mame Forumunda Bulunan  Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın Gerçeğe oldukça yakın, üç boyutlu, hattâ birden fazla insana karşı oynayabildiğimiz oyunlarla dolu ...

 1. #1
  ottoman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.08.09
  Mesajlar
  644
  Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın


  Gerçeğe oldukça yakın, üç boyutlu, hattâ birden fazla insana karşı oynayabildiğimiz oyunlarla dolu bir devirde yaşamamıza rağmen, çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez eğlence mekânlarından olan atari salonları ve bu salonlarda oynadığımız oyunlardan aldığımız haz hiçbir zaman eksilmedi. Hâlen tek tük de olsa işletilen atari salonlarında eski zamanları yâd etmek için üzerinden yıllar geçen atari salonu oyunlarını oynayanlarımız var. "Mame32" adlı ufak bir yazılım ise, bu atari salonu keyfini evde yaşamak isteyenlerin en büyük yardımcısı.

  Mame32 Nedir?

  Mame32, "rom" adı verilen oyun dosyalarını çalıştırıp ekrana aktarmaya yarayan bir program, daha doğrusu bir emülatördür. Bilgisayarlar için tasarlanmamış kodları bilgisayar ortamında emüle eder, yani uygun şekilde çalıştırır.

  Program, istenilen rom içerisindeki oyun dosyasını çalıştırdıktan sonra, atari salonlarında olduğu gibi, bir "sanal jeton" ile kullanıcı tuş takımını aktif hâle getirir ve oyun süreci başlamış olur.

  Mame32'nin Kurulumu ve Kullanımı

  1. Buraya tıklayarak Mame32UIFX uygulamasını indiriniz.

  mameuifx32_0122.exe

  http://mame32plus.tistory.com/attachment/fk10.exe

  2. İndirdiğiniz uygulamayı çalıştırıp içindeki dosyaları istediğiniz bir dizine çıkarınız. Dosyalar, "7-Zip self-extracting archive" başlıklı pencerede belirtilen klasöre çıkarılacaktır. Bu klasör varsayılan olarak masaüstüdür. \ işaretinden sonra Mame32 yazıp "Extract" tuşuna basarak tüm dosyaların topluca masaüstünüzdeki "Mame32" klasörüne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  3. Dosya çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra, klasör içinde yer alan "mameuifx32" dosyasını çalıştırabilirsiniz. Karşınıza Mame32'nin ana penceresi çıkacaktır.
  84b - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

  Mame32'nin ana ekranı

  Oyun Ekleme ve Başlatma İşlemi

  Mame32 ile birlikte hâlihazırda herhangi bir oyun gelmemektedir. Oyun ekleme işlemini şu şekilde yapabilirsiniz.

  1. www.rom-world.com/dl.php?name=MAME adresine girerek, istediğiniz oyuna ait rom dosyasını indiriniz. Bunun için, indirmek istediğiniz oyunun isminin üzerine tıklayarak açılan sayfaki "Download" bağlantısını kullanmanız gerekmektedir.

  84f - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.


  Not: Oynamak istediğiniz oyuna bağlı olan rom dosyalarının tamamını yüklemeniz gerekmektedir. Örneğin yukarıda, "Street Fighter Alpha 2" oyunun oynanabilmesi için gerekli dosyalar listelenmiştir. Bu dosyaların hepsinin "roms" klasöründe olması gerekmektedir.

  2. Ardından, ekrana gelecek olan .zip uzantılı dosyayı Mame32'nin bulunduğu klasör içerisindeki "roms" dizinine kopyalamanız/kaydetmeniz lazımdır.

  3. Kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra Mame32 ana penceresi üzerindeki "File" menüsünden "Audit all games" seçeneğine tıklayınız. Program, roms klasörü içerisindeki dosyaları kontrol edecek ve yeni yüklediğiniz oyunu tanıyacaktır. Bu işlem biraz zaman alabilir.

  4. Tanıma işleminden sonra sol kısımda yer alan listenin ikinci seçeneği olan "Avaiable"a tıklayınız. Yüklediğiniz oyun burada görünecektir. Oyun isminin üzerine çift tıklayarak oyunu çalıştırabilirsiniz.

  5. Oyun çalıştırma işlemi sırasında siyah ekran üzerine beyaz uyarı yazıları gelir ve sizden bunu onaylamanız istenirse, bu ekrandayken klavyenizden o ve k tuşlarına basınız.

  6. Son olarak, oyunun kendi uyarı metni görünecek ve ana ekran gelecektir. Burada, klavyenizin 5 tuşuna basarak "sanal jeton" kullanabilir ve 1 tuşu ile de oyunu başlatabilirsiniz.

  Program Ayarları

  Mame32, gelişmiş ayar seçeneklerine sahiptir. Bu sayede ister ekran çözünürlüğünü ve boyutunu, ister klavye üzerinde kullanacağınız tuşları, isterseniz de oyunun zorluk seviyesini ayarlayabilirsiniz. Bunlar gibi pek çok ayara, programın ana ekranı üzerinde yer alan "Options" menüsünden "Default Game Options" seçeneği ile ulaşabiliyorsunuz. Eğer dilerseniz, sadece tek bir oyun için de özel ayarlar tanımlayabilirsiniz.

  84c - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

  Mame32'nin ayarlar ekranı

  Burada öncelikli olarak daha net ve hızlı bir görüntü için ekran ayarlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz. Her ne kadar varsayılan ayarlar ile de yüksek verim alınabilse de, bazı durumlarda buradaki gelişmiş ayarlar sayesinde çok daha iyi bir performans ve görüntü kalitesi alabilmek mümkün hâle gelebilir.

  Unutulmaz Klasiklerden İkisi
  84d - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

  "Mustafa" olarak da bilinen "Cadillac and Dinosaurs" adlı oyun

  84e - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.
  Bir zamanların en çok oynanan oyunlarından "Final Fight", nâm-ı diğer "Haggar"
  M.A.M.E 32 nedir nasıl kuruyoruz .


  Açılımı Multiple Arcade Machine Emulator olan Mame, ROM diye anılan toplam 5088 farklı versiyonuyla 2869 tane video oyununu, pc ve mac formatına adapte eden ve emulatör diye anılan bir ara yazılımdır. Bu emulator sayesinde Atari makinalarındaki oyunları kendi bilgisayarımızda oynama imkanı buluyoruz. Bu oyunlar Arcade makineleri için üretildiğinden Emulator’ler arcade makinelerin veri işleme ve aktarım kurallarını taklit ederek oyunların orjinal board donanımlarından oluşturulmuş görüntülerini pcde çalıştırırlar.

  Multiple arcade machine emulator şeklinde açılımı yapılan M.A.M.E, 4000in üzerinde romu emule edebildiği gibi muhtemelen en sorunsuz ve en çok roma sahip emulatördür.

  İlk olarak eğer henüz indirmediyseniz bir mame32k v0.95 (Bildiğim kadarıyla 0.97 de var) emusu indirin.

  http://tomspeirs.com/MAMEDownloads/default.htm

  MAME32 0.97

  MAME32 0.98
  MAME32 0.99


  Kurun ve çalıştırmadan önce bir bakalım… Sürümüne göre arayüz farklı olabilir, 0.88 ve 0.95 örekleri resimlerde…

  1) Önce romlarınızı mame klasörünün içindeki roms directorune atın.


  clip image002 - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

  2)

  İkinci aşamada mameyi çalıştırın, yukardaki sekmelerden optionsı tıklayın, açılır menudeki Directories>ROMs burda Brows ikonunu tıklayıp mame içindeki roms directorünü seçin. Mame otamatik olarak kendi listesinde bulunan romları arayacaktır.


  clip image0022 - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.


  3)


  Sol taraftaki klasör sekmesi “available” da durmalıdır. Rom klasöründeki çalışabilecek tüm romları, bu sekmeden görebilirsiniz. İndirdiğiniz tüm romları bu klasöre kopyaladıysanız, Mame otomatik olarak burdaki, çalışabilecek (tarama yaptığında hata vermemiş olan) tüm Rom’ları size sıralar.

  clip image0023 - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

  4)

  Şimdi sırada yeni rom indirdiğiniz zaman yapmanız gerekenler. Öncelikle indirdiğiniz oyunları Rom klasörüne kopyalayalım. Oyunlar genellikle *zip uzantılı olacaktır. Zip dosyalarını açmadan buraya kopyalamanız yeterli. Oyunları kopyaladıktan sonra Mame’yi çalıştırıp yeni oyunları bulmasını sağlayalım. Yukardaki sekmelerden File>Audit all games’i tıklayarak Mame’nin yeni romları bulmasını bekleyelim.


  clip image0024 - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

  Mame sağlam oyunları “Correct” hatalı ya da eksik oyunları “İncorrect” diye size belirtecektir. Çalışmayan oyunları da alt taraftaki bölüme listeler.

  devamı:

  5)

  Bir de romları çalıştırdığınız da yapılacak ayarlar var. Oyunları ilk defa açtığınızda O ve K tuşlarına sırasıyla basmalısınız. Oyunun içinde Tab tuşunu kullanarak, oyunla ilgili birkaç ayar yapabilirsiniz.

  clip image0025 - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

  İnput General:
  buradan Mame’nin standart tuş takımını hem 1p için hem de 2p için ayarlıyoruz

  İnput (This Game):
  Sadece aktif oyunun tuş takım ayarını yapmış oluyoruz.

  Custom Buttons:
  Mamenin standart tuşları.

  Auto Fire:
  Otomatik tuş ayarları

  Dip Switches:
  Bu bölüm atari salonu sahiplerinin oyun özellikleriyle oynadıkları bölümdür. Oyunun orijinal olarak kaç jetonla çalışacağını, sansürleri ve diğer bir çok ayarın yapılabildiği bölüm.

  Book Keeping İnfo:
  Oyun kaç defa oynanmış jetonla (arcade için)

  Game İnformations:
  Oyunun kaç hertz, kaç çözünürlükte çalıştığını gösterir.

  Game Documents:
  Oyunun çıkış tarihi, versiyonu gibi bilgileri gösterir (yüklüyse)

  Cheat:
  İşte en heyecanlı bölüm. Buradan oyun için yazılmış tüm hileleri aktif edebilirsiniz. Gerekli olan *Dat hile dosyasını Mame klasörüne kopyalamanız yeterli.

  Reset Game:
  Oyunu baştan başlatır.

  6)
  Şimdi ise oyunlar için ekran ayarı yapalım. Bu aslında çok zor bir iş değil. Sizin de bildiğiniz gibi her oyun aynı çözünürlükte, aynı hızda çalışamayabilir. Bunun için Mame her oyun için ayrı ayar yapabilmektedir. Önce yukarıdaki sekmelerden options> default game options’u seçelim.
  Click this bar to view the full image.

  clip image0026 - Mame32 ile Bilgisayarda Atari Salonu Keyfini Yaşayın..Mame32 nasıl kurulur oynanır.

  Display bölümündeki ayarlar Mame’nin standart haliyle kalmalı. Değiştirmek isterseniz birkaç tane çek atmanız yeterli. Örneğin:

  Run in a window:
  Tam ekran yerine, oyunu bir pencerede açar.

  Start out maximized:
  Oyunu pencere içinde çalıştırmayı tercih etiyseniz, bu kutucuğa çek atarak açılan pencerenin tüm ekranı doldurmasını sağlaybilirsiniz.

  Enfoce aspect ratio:
  Ayarlar ne olursa olsun, oyun kendi çözürlülüğünde çalışır

  Throttle:
  f10 tuşunu kullanarak oyun hızını düzenlersiniz

  Advanced sekmesinde ise;
  Clean stretch:
  autoda kalmalı ki, frameleri temizlesin. Böylece ekran berraklaşır.

  Use dircet draw:
  Bu sekme kesinlikle seçilmeli ki ekran kartınızdan iyi bir performans alasınız. 3d oyunlar için özellikle.

  Triple buffering:
  Oyun daha düzgün bir şekilde çalışır

  Match game refresh rate:
  Oyunun orijinal ekran yenilemesi devreye girer, frame olarak bunu hissedebilirsiniz.

  Sync to monitor refresh:
  Sistemi sabit bir yenileme ile çalıştırır.

  Switch color ve fith:
  Oyun için tüm renk ve boyutu kullanmaya yarar. Ekran kartınız varsa seçebilirsiniz.

  Stretch using hardware:
  Ekran boyutunu ayarlar, bunun otomatik kalması gerekir

  Direct 3d sekmesinde ise;

  Use Direct3D :
  Eğer varsa 3D ekran kartlarınızı kulanabilmenizi sağlar.

  Texture Management :
  Oyun ekranlarındaki grafik yönetimini Mameden alıp directX'e devredersiniz. Bunu kulanmamanızı öneririm genelde performansı olmsuz etkiliyor.

  Rotate Effects :
  3d yönlendirme ayarı

  Prescale :
  Oyunlara parlaklık efekti uygular.

  Filter 3D efek
  kulandığınızda ekrenda oluşacak noktalı görüntüyü düzeltemeye çalışır.

  Effect :
  Burda çeşitli efektleri oyunlara ekleyebilirsiniz.

  Diğer sekmeler olduğu gibi kalsa da olur. Mame 0.95 zaten optimum ayarları barndırmaktadır.

  Bios:
  Mame çok sayıda üreticinın oyunlarını pc'ye emule edebilien bir emulatör, bu farklı grafik boardlarını temel alan romlar demek. İşte bu yüzden mame bir çok bios dosyasına ihtiyaç duyuyor. Bunların tümünü internetten bulmak mümkün, tek tek ya da paket şeklinde indirebilirsiniz.Kulnımı kolay zip’li paketi ../mame/rom içine açın. Paketin içindeki bios dosyalarıda zipli ancak bunları açmaya gerek yok.Mame ziple arşivlenmiş verileri doğru isim ve içerikte olmaları kaydı ile okuyabilir.

  Mame klasöründeki diğer alt klasörler:

  Artwork:
  İnterneten indirdiğiniz animeleri kopyalayacağınız klasör.

  Cabinets:
  Arcade makinelerindeki alacalı resimler…

  Cfg :
  Mame ayar dosyaları (config)

  Cpanel :
  Arkade kontrol paneli sürücüleri için (kollu canafar)

  Ctrlr :
  Mame harici oyunçubuğu sürücüleri için.

  Samples :
  Oyunların sonradan yayımlanan dosyaları için bir klasör…

  Flyers :

  Posterler için.

  Nvram :

  Eprom oyunları kendileri için bu kalsöre dosya açarlar…

  snap :

  Yapılan caps’lar buraya (screen shot)

  Marquues:

  Arcade makinesi süsleyen posterler buraya…

  hs:

  High Scores klasörü, oyun bitiminde isim yazarız ya, mame buraya yazar…

  Icons:
  Oyunların simge dosyaları için bir klasör…

  Buradaki alt klasörler, tamamen mame’yi renklendirmek için hazırlanmıştır, bilgisyarınız asla bir arcade makinesi tadı vermez! Mame daha fazla “ateri” tadı vermek için, internetten indirilebilir bu tür uygulamalarla, daha eğlenceli olmayı amaçlamıştır…

  devamı:
  Mame Rom Sorunları:
  Genellikle indirdiğinmiz romalar sorunsuz çalışırlar; fakat bazen rom dosyaları içerisinde dosyaların eksik olduğu, ya da hasarlı olduğunu görebiliriz.

  bazı romları indiririz ama bi türlü oynayamayız

  bunun 3 önemli sebebi var

  1-)genelde zipli olarak indirildiği için dosya bozuk olabilir
  2-)içindeki dosyalar başka bi emulatör içindir
  3-)en çok karşılaşılan sorun yani *.rom.bin uzantısı...


  eğer zipli dosyanın içinde *.rom.bin türünden dosyalar varsa

  ( bunu en kolay winrar programıyla görürüz )

  tüm dosyaların adını *.rom.bin'den *.rom yaparız. böylece emulatör hemen romu tanır ve artık rahatlıkla oynayabiliriz "

  Berkelson....

  bir de chd dosya sorunları olabilir,

  chd dosyalı oyunların önce chd dosyasını daha sonra da rom dosyasını indirmemiz gerekir.(fark etmez ya sırası neyse)

  chd dosyaları bir çeşit hard disk gibidir, sıkıştırma oranları iyi olduğundan oyunar için kullanılmıştır.

  Chd dosyalarını kullanmak için, zip dosyasından çıkarmamız gerekir ve rom dosyasının ismiyle aynı, bir kalsöre kopyalamamız gerekir.

  Bu aslında çok sık karşılaşılan bir sorun değildir, yalnızca dosya boyutu büyük oyunlarda ortaya çıkabilir....

  Bu döküman başka bir dökümandan faydalanılarak yazılmış olup, daha fazla bilgi ve güncelleme ile düzenlenmiştir...

  cheat files:

  Cheat.dat 0.132

  dizinde cheats klasörüne kopyalayıp, oyun içinden aktif edebileceğiniz hileler


  mame ile ilgili dosyaları burada bulabilirsiniz.
  http://www.emulator-zone.com/doc.php/arcade/mame.html
 2. #2
  duvak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.08.10
  Mesajlar
  1
 3. #3
  djerdal1982 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.02.11
  Mesajlar
  1
  üstad eline emeğine sağlık allah razı olsun.
12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 02.06.12, 18:23
 2. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09.12.11, 21:19
 3. Pardus Nasıl Kurulur?İçeride
  By memox in forum PARDUS Türk işletim sistemi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13.08.11, 06:28
 4. Travian Nedir? Nasıl oynanır
  By ottoman in forum Travian-Bitefight-Silkroad Online-Metin2
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 16.05.10, 08:39
 5. Counter Strike nedir?Nasıl oynanır?
  By ottoman in forum Cs Online
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.09.09, 04:58

Bu Konudaki Etiketler

LezzetSaati


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389