Kurdele nakışı, iğne ile çalışılan bir sanattır. Ayrıca dekoratif bir nakış çeşididir. Kurdele nakışında ipek ve organze kurdelerle, kesme, katlama dikme yöntemleri kullanılarak çeşitli kompozisyonlar oluşturulmaktadır.

Bu nakış türü kolay, çok fazla araç gereç gerektirmeyen, fakat çok güzel sonuçlar alınabilen bir nakıştır. Ayrıca öğrenilmesi çabuk ve kolaydır. Kullanım alanının genişliği de kurdele nakışı sanatının bir başka artı özelliğidir. Bu gibi nedenlerle başlanılan projelerin başarıyla tamamlanma oranı çok yüksektir. Ayrıca evde çalışma rahatlığı tanıması ve temiz bir iş olması bu sanatın bayanlar tarafından oldukça rağbet görmesine sebep olmaktadır.

İpek kurdele nakışı çok eski yıllardan gelen adeta antika sayılabilecek zevkli bir sanattır. Günümüzde, etkili, zarif, nostaljik ve çağdaşlık gibi özellikler kazanmıştır. Organze kurdele kullanıldığı taktirde ise oldukça düşük maliyetlerle birbirinden güzel ürünler yapılabilmektedir. Ancak geniş çapta kullanılan saten ve naylon karışımlı kurdeleler, ipek kurdelenin yumuşaklık ve esneklik özelliğinden yoksundur. Bunu da yapılacak çalışmalarda göz ardı etmemek gerekir.

Kurdele nakışı, son günlerin en çok ilgi gören ve popüler olan uğraşılarının başında gelmektedir. Maharetli ellerin ürettiği birbirinden güzel, rengarenk, pırıl pırıl, ipek ya da organze kurdelelerle yapılan çiçek motifleri, iğnenin ve kurdelenin geçtiği her türlü zemine uygulanabilmektedir. Kurdele nakışı ile yapılan menekşeler, laleler, gelincikler, mineler üslendiği alanları sanki doğanın sihirli eli değmişçesine güzelleştirerek, zenginleştirmektedir. Kurdele nakışının kullanım alanı çok geniştir. Bu nakış ile etek, pantolon, gömlek, elbise, mont gibi pek çok giysi süslenebilmekte, özellikle bebek giysilerinde bu nakışlar daha şirin ve göz alıcı durmaktadır. Kurdele nakışı ile masa-sehpa-yatak örtüleri, çantalar, tablolar, panolar da yapabilmektedir. Ayrıca kurdele nakışı basit el nakışı ve boncuk süslemeleriyle farklı görünümler oluşturulmaktadır. Kısacası aklınızın, hayalinizin sınırları nereye kadar uzanıyorsa, bu nakışı kullanmakta o kadar özgürsünüz demektir. Çiçek motifleri katmak istediğiniz her yerde kurdele nakışını kullanabilir ve ortaya çıkan güzel sonuç ile insan ruhuna yaşama sevinci veren görüntüler oluşturabilirsiniz.


Türlerİ:

1-DÜZ BATIM TEKNİĞİ

Kurdele kumaşın ön tarafına geçirilir. Çıktığımız yerde kurdele iğneyle düzeltilip, biraz kabartılır ve iğne istenen mesafeden kurdelenin ortasına batırılır ve yavaş hareketlerle kurdele çekilir. Kurdelenin kenarlarında düzgün bir kıvrım oluşturana kadar çekilir. Böylece yaprak düz batım tekniği ile uygulanmış olur. Bu çalışma pek çok çiçek ve yaprak çalışmasında kullanılır.

2-TOHUM

Kumaşın ön yüzüne geçirilen kurdele 7-8 cm yukarıdan sol elle tutulur. İğne sağ elde kurdelenin altına soldan sağa doğru bir hareketle kurdelenin altına yerleştirilir. Sol elle tutulan kurdele iğneye 1 veya 2 kere sarılır ve iğne kumaşa batırılır. Kurdele sol elle çekilerek, iğnede düğüm sıkılaştırılır ve iğne aşağı yavaş hareketlerle çekilir. Bu işlem yan yana çalışılırsa, çiçeklerin tohumları oluşturulur. Mimoza çiçek çalışmasında da kullanılır.

3-ÖRÜMCEK GÜL

10 kr. büyüklüğünde, (uçan kalemle) bir daire çizilir. 5 parçaya bölünür. Kurdelenin renginde koton iplikle 5 bacak çalışılır. Yarım cm genişliğindeki kurdele bu dairenin merkezinden kumaşın yüzüne çıkarılır. İğne bu bacakların birinin altından, diğerinin üstünden geçirilir ve arada iğne döndürülerek kurdele burulur. Bacaklar kapanana kadar işleme devam edilir.

4-MİNE ÇİÇEĞİ

Kurdele bir noktadan yukarı çıkarılır. Kurdele düzeltilir. Tekrar çıkış noktasının hemen yanından aşağı batılır. Yavaş hareketlerle, kurdele dönmeyecek şekilde aşağı çekilir. Küçük bir kabarık kurdele kalana kadar çekilir. Oluşan kabarıklık parmakla düzeltilip, yassıltılır. Renkli koton ipliği ile tam ortaya tohum içi çalışılır.

5-LAZY DAİSY

Zincir işi ile yaprak çalışmasıdır. Kurdele üst yüze çıkarılır. Kurdele yuvarlatılarak zincir iğne çalışılır. İğne zincirin dışına batılır. Yaprak tamamlanır.

6-PAPATYA ÇİÇEĞİ

25 kuruş büyüklüğünde daire çizilir. Üzerine eşit 8 nokta işaretlenir. Merkezden kurdele yukarı çıkarılır. Önce artı biçiminde yapraklar işlenir. Sonra aralarındaki yapraklar işlenir. Tecrübe kazanınca sıra ile yapraklar işlenebilir.

İŞLEME ÇEŞİTLERİ

Kurdele nakışında başarılı olmak için çok dikkatli ve nazik bir çalışma gerekir. Basit nakış iğneleri bu nakışta yer alır. Örneğin : Zincir işi, sap işi, düğüm işi, hristo teğeli, blönye iğnesi, sinek işleme gibi……..

Kurdele nakışı kumaşın arka tarafında biraz fazla karışık bir görüntü yaratabilir. Bu yüzden işleme bitince astarlanabilir. Ayrıca örnek kenar bordürlerine de yerleştirilebilir, kenar kapatılınca işin alt kısmı temizlenmiş olur.

Yapılışı

Kurdele nakışı 3 türlü yapılmaktadır. Bunlar;

1- Çiçekler monte edilerek,
2- Çiçekler yarı monte edilerek,
3- Çiçekler kumaşa işlenerek çalışılır.

Yapım Aşamaları:

Önce çalışmayı düşündüğümüz projenin hazırlıkları yapılır. Kumaşı seçilir. Seçtiğimiz kumaş pamuklu ise muhakkak yıkanıp ütülenir. İşlenecek örnek aydınger kağıdına çizilir. Örneğe göre kurdele, iplik ve boncuklar seçilir. Örnek kumaşa geçirilir. Örneği kumaşa geçirmenin bir çok yolu vardır. Karbon kağıdıyla kopyalanır. Şeffaf kumaşlarda örnek kumaşın altına yerleştirilir ve kalemle örnek kopyalanır.Uçan kalemlerle de örnek çizilebilir.

Kurdele nakışı işlemesi çok zevkli, kolay fakat özen isteyen bir çalışmadır. Gelişigüzel çalışmayı asla kabul etmez. Kurdeleyi kumaştan geçirirken yavaşça çekilmelidir.

Kurdele uzun olarak kullanılmaz. En fazla 30-40 cm kesilir. Kısa kesilmiş kurdeleler nakışta rahat çalışmayı sağlar. Hem de kurdele ziyan edilmemiş olur. Tecrübe kazandıkça hangi çiçeğe ne kadar kurdele gerektiğine kendimiz rahatça karar verebiliriz.

Kurdeleleri işleme yapmadan önce muhakkak yıkamalıyız. Nadirde olsa bazı kurdeleler renk verebilir. Bunları sirkeli suda bekletmeli, kurutup ılık ütü ile ütüledikten sonra kullanmalıyız.

Kurdele nakışını işlemeye başlamadan önce zemin kumaş boyaları ile renklendirilebilir. Bu işlem örneğe derinlik kazandırır.

Örneğin önce alt yapısı hazırlanır. Çiçeklerin sapları, fiyonkları gibi işlemeleri yapılır. Çeşitli iplikler kullanıldığı gibi, kurdele bükülüp iplikle tutturularak (Blönye iğnesi) da işlenebilir. Daha sonra çiçekler çeşitli teknikler kullanarak işlenir. Yapraklar çiçeklerden sonra çalışılır ki örnekte bütünlük sağlansın.

Nakışa başlamadan önce kumaş kasnağa gerilir. Böylece çalışılacak zeminin işlem boyunca gergin olmasını sağlanır. Kasnağın iki çemberinden birinin ekstrafor gibi şeritle sarılır. Bu işlem ince kumaşların zedelenmesini önlemek için uygulanır.

Kurdelelerin ucu daima verev kesilmelidir. Böylece iğneye daha rahat geçirilir ve kurdelenin iplikleri çözülmez. Kurdele iğneye geçirilir, ucu sabitlenmeden de çalışılabilir.

Kurdeleyi iğneye sabitlemek için :

Kurdele iğneye geçirilir, ucu 3-4 cm çekilir, verev kesilmiş uca doğru bir uygulama yapılır, kurdelenin uzun tarafı çekilerek iğneye sıkıştırılır.

Kurdelenin ucuna düğüm atmak için :

Kurdelenin ucu yarım cm den katlanır. İğne katlanmış kısmın ortasından geçirilir. Böylece düğüm atılmış olur.

Kurdelenin işlem sonundaki sağlamlaştırılması :

İşleme tamamlandıktan sonra, kurdele kumaşın arka tarafına geçirilir. İğne yapılan işlemlerin altından yavaşça geçirilerek dikkatlice bir ilmek yapılır ve sıkıştırılır. Bu işleme çok önem vermek, işlemenin zarar görmesini sağlamalıyız.

Bu tarz sağlamlaştırma sadece şekli, kumaşın arka tarafına geçirilen kurdele makine ipliği ile birkaç dikiş atarak kumaşa tutturulur. Kumaşın yüzüne çıkmaması şartıylaKurdele nakışıyla evinize renk katın


Boş zamanlarınızı en verimli şekilde değerlendirmenizi sağlayacak kurdele işlemeyi, evinizin dört bir yanında kullanabilirsiniz. Karmaşık gibi durmasına rağmen, rahat uygulanan bu teknikle görülmeye değer tasarımlara da imza atabilirsiniz

hob0002a - Kurdele Nakışı-Yapılışı-evinize renk katın.

Son yıllarda çok popüler olan kurdele işleme tekniğini, evinizin her köşesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havludan terliğe, telefon defterinden masa örtüsüne kadar pek çok eşyanızı renk renk kurdelelerle süsleyip, evinize farklı bir tarz katabilirsiniz. Hatta kurdelelerinizle yaptığınız çalışmaları uygun kumaş ve aksesuvarla birleştirerek gözalıcı tasarımlar da oluşturabilirsiniz. Zor görünmesine rağmen şablonlar doğru takip edildiğinde nakışlar rahatlıkla uygulanabiliyor.

İşlem basamakları
1. Fransız düğümü tekniği: Çiçeğinizin tohumlarını yapmak için 4 mm genişliğinde koyu lila kurdeleden 50 cm kesin. İğneye takıp, kurdele düğümü atarak kurdeleyi kumaşın altından üstüne geçirin. İğneyi kumaşa dik bir şekilde getirip kurdeleyi iğnenin üzerinden bir kez dolayıp, iğneyi kurdeleyi çıktığınız kumaşın başlangıç noktasında geri batırıp yavaşça çekin Böylece Fransız düğümü yapmış olacaksınız.

hob0002b - Kurdele Nakışı-Yapılışı-evinize renk katın.


2. Sap işi tekniği: Yeşil 4 mm kurdeleyi kumaşın üzerine çıkartıp, saat yönünde bükün. Diğer taraftan da nakış iğnesine taktığınız muline ile gözükmeyecek şekilde tutturun.

hob0002c - Kurdele Nakışı-Yapılışı-evinize renk katın.

3. Çapraz iğne tekniği: 4 mm açık lila kurdeleyi 30 cm kesin. Kurdeleyi iğneye takın ve kurdele düğümü atın. Kurdeleyi kumaşın altından üstüne geçirin ve yarım cm karşısından kumaşa geçirip, yavaşça çekin. Aynı hareketi karşıdan karşıya geçirip kurdeleyi şekilde görüldüğü gibi çaprazlayın.


hob0002d - Kurdele Nakışı-Yapılışı-evinize renk katın.


4. Lazy Dasiy tekniği: 4 mm genişliğindeki lila kurdeleyi 30 cm uzunlukta kesip iğneye takın. Düğüm atıp kumaşın üzerine çıkın. Çıktığınız aynı noktanın yanına batıp 1 cm ilerisinden kurdeleyi ortalayın, kurdelenin ilerisinden batıp yaprağı tamamlayın.

5. Düz iğne tekniği: 4 mm genişliğindeki koyu lila kurdeleyi 30 cm uzunluğunda kesip iğneye takın. Düğüm atıp kumaşın üstüne çıkın. Yarım cm kadar ilerisine batıp yaprağı tamamlayın.

6. Japon iğnesi tekniği: Kurdeleyi alttan üste geçirip 1 cm ileriye uzatıp kurdelenin ortasından batarak alttan çekin. 4 mm genişliğinde yeşil kurdele kullanın.

7. Pedli düz iğne tekniği: 4 mm genişliğinde koyu lila kurdeleyi düz iğne tekniği şemasında gördüğünüz şekilde yapın. İkinci defa üzerinden geçerek işlemi tekrarlayın.

8. Dekoratif örümcek gül tekniği: İki kat muline iğneye geçirip beş adet çubuk atın. Bu çubukların ortasına bir tane kolonial düğüm atın. Daha sonra 4 mm sarı kurdeleyi iğneye geçirin ve kumaşın altından kolonial düğümün hemen yanından üste çıkın. Çubukların birini altta bırakıp, diğerini üste alın saat yönünde dönüp çubukların sonuna kadar hareketi devam ettirin. Böylece dekoratif örümcek gülünüz ortaya çıkmış olacak.

9. Kolonial düğüm tekniği: İğneyi kurdelenin altından arkaya doğru dolayın ve kurdelenin üzerini kaplayarak iğnenin uç kısmının altından başlayarak 8 şeklini oluşturun. Böylece kolonial düğüm işlemini tamamlamış olacaksınız.

10. Dekoratif Lazy Dasiy tekniği: Lazy Daisy tekniğinde yaptıklarınızı aynen tekrar edin, yaprağın tam ortasına da düz iğne tekniği çalışın.

* Malzemeler: Dekoratif kutu, desen transfer edilmiş kumaş, desene uygun renkte ve genişlikte ipek kurdeleler, kurdele genişliğine uygun 2 adet şönil iğne, muline iki boy koton iplik, ucu küt keskin makas.