• Tepsi: Zemini sarı renkte boyanıp antik eskitme boyası ile eskitilmiş ve resimler dekupaj tekniğiyle yapıştırılmış,son işlem olarak da tepsi 2 kat yat verniğiyle verniklenmiştir.


  • İçi bölmeli poşet çay kutusu: Kutu krem renkte boyanıp,kahverengi ayakkabı boyası fırçaya alınarak istenilen yerler eskitilmiştir.Desenler kutunun kapak kısmına dekupe edilerek çalışmanın bitiminde obje verniklenmiştir.
cay - Ahşap Boyama..Dekupaj ve Eskitme Tekniği


  • Tepsi: Desen dekupaj tekniğiyle yapıştırılmış,tepsinin geri kalan kısımları kahverenginde boyanmış ve tepsinin kenar kısımlarına altın rengi yaldız parmakla sürülerek uygulanmış olup tepsi yine yat verniğiyle verniklenmiştir.


  • Kapaklı Kutu: Kutu açık sarı renkte boyanmış sonra sulandırılmış kahverengiyle boyanmış ardından nemli bezle silinerek eskimiş görüntüsü verilmiştir.Kapak kısmına desen dekupe edilip;çalışma 3 kat yat verniği sürülerek tamamlanmıştır,içine ise kokulu kuru çiçek konulmuştur..


  • 6’lı bardak altlığı: Her parça koyu kahverenginde boyanarak üst kısımlarına resimler dekupaj tekniğinde yapıştırılmış ve yine yat verniğiyle verniklenmişlerdir.


  • Tepsi: Tepsi evvela açık mavi ve yeşil tonlarında gölgeli boyanmış ve sonrasında yüzeyine beyaz mum yer yer sürülmüştür.Mumlu kısmın üstüne ise koyu mavi renk uygulanarak yine boya tam kurumadan nemli bez ile silinerek mumla eskitme tamamlanmıştır.Tepsinin köşelerine desenler dekupe edilip,desenin istenilen kısımlarına mozaik sıvısı akıtılarak boyut kazandırılmıştır.Kuruduktan sonra çalışma sprey vernikle birkaç kat verniklenmiştir.


  • Takı Kutusu:Kutu kahverengi boyanmış belirli kısımlarına parmakla yaldız sürülmüştür.Kapak kısmına resim dekupe edilmiş,yat verniğiyle çalışma verniklenmiştir.


  • Sigara Kutusu:Kutunun içi ve dışı koyu mor renkte boyanmış,kapağının iç kısmına ve kutunun dışta kalan muhtelif yerlerine kesilen desenler dekupe edilmiş yine son olarak obje tamamen verniklenmiştir.


  • Küçük çay tepsisi: Kahverengi boyanan tepsinin orta kısmına resim dekupaj tekniğinde yapıştırılmış,kenar kısımlarına parmak yaldız sürülmüş yine obje birkaç kat verniklenmiştir.


  • Mutfak Panosu: Düz MDF pano degrade(tonlandırılarak)kahve-krem tonlarında boyanmış üstüne meyva resimleri dekupe edilmiştir.Son olarak da birkaç kat yat verniği sürülerek çalışma sonlandırılmıştır.


  • Küçük duvar süsü: Marangozlardan edinebileceğiniz oval şekilde kesilmiş küçük kütük kahverengi boyanarak resim dekupe edilmiş ve verniklenmiştir.
171kb0 - Ahşap Boyama..Dekupaj ve Eskitme Tekniği

ahsabboyamaclipimage002os0 - Ahşap Boyama..Dekupaj ve Eskitme Tekniği

ahsp001nd01ul3 - Ahşap Boyama..Dekupaj ve Eskitme Tekniği

ahsp004rs41np6 - Ahşap Boyama..Dekupaj ve Eskitme Tekniği


ahsp008av91sl3 - Ahşap Boyama..Dekupaj ve Eskitme Tekniği


NASIL YAPILIR?

Malzemeler

Ahşap obje (eski bir eşyanı yada hobby mağazalarından almış olduğunuz ham obje), zımpara, akrilik boya, çeşitli kalınlıkta fırçalar ve vernik (isteğe göre yarı mat da olabilir).

Yapılışı

Öncelikle objemiz ne olursa olsun işe zımpara yaparak başlıyoruz. Kuru bir bezle tozunu aldığımız objenin, ipeksi bir yüzeye sahip olduğundan emin olduktan sonra açık istediğimiz renkteki boyayı bir kat sürüyoruz.

Boyanın ilk katı iyice kuruduktan sonra, su zımparasıtla hafifçe, yaniden zımparalıyoruz.

İkinci kat boyayı sürebiliriz.


Kuruma işlemi bittikten sonra üzerine dilerseniz istediğiniz tekniği uygulayabilir yada sade bir şekilde vernikleyip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Teknikleri

DEKUPAJ
-Ahşap obje
-Uygulamak için seçtiğiniz resim
-Akrilik boya
-Dekupaj tutkalı
-Su zımparası
-Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
-Vernik

Objenizi zımparalayıp temizleyin. Özellikle fotokopiyi yapıştıracağınız yüzeyin pürüzsüz olmasına dikkat edin.

Fotokopinizi tersten zımparalayarak kağıdı inceltin. Bu işlem kağıdın çok daha kolay ve pürüzsüz yapışmasını sağlayacak.

Resminizi önceden hazırladığınız yüzey üzerine dekupaj tutkalı ile yapıştırın. Yapıştırdığınız yüzeyde hava kabarcığı olmamasına dikkat edin. Resmin etrafını tamamlayarak ya da dilediğiniz bir tekniği uygulayarak objenizi tamamlayın